// ' FREE HORSE RACING PICKS DAILY ' //
HRR

Preakness Day LIVE

Horse Racing Radar
Valerie Mellema
Saturday, October 3, 2020
Follow along with us throughout Preakness Day for results!

Race 1: $150,000 The Selima Stakes (BT) - 1 1/16 miles (Turf), 2 yr olds

1. Fluffy Socks (1) - Trained by Brad Cox
2. Invincible Gal (3) - Trained by H. Motion
3. Tic Tic Tic Boom (8). - Trained by Alan Bedard

Scratches in Race 1 - Celestial Cheetah



Race 2: $150,000 Gallorette Stakes (G3) - 1 1/16 miles (Turf), 3 & Up

1. Juliet Foxtrot (1) - Trained by Chad Brown
2. Varenka (8) - Trained by H. Motion
3. No Mo Lady (4) - Trained by Michael J. Trombetta


Race 3: $100,000 Skipat Stakes Presented by RUNHAPPY - 6 Furlongs - 3 & Up

1. Never Enough Time (3) - Trained by Michael J. Trombetta
2. Bronx Beauty (6) - Trained by Anthony Margotta, Jr. 
3. Bye Bye J (5), Trained by Steven Asmussen

This is the second Skipat Stakes win for Michael J. Trombetta.



Photo: Jerry Dzierwinski

Race 4: $100,000 Hilltop Stakes - 1 Mile - 3 year olds

1. Evil Lyn (5) - Trained by Michael Maker
2. Vigilante's Way (7)- Trained by Claude McGaughey III
3. Caravel (3), Trained by Elizabeth Merryman


Photo: Jerry Dzierwinski


Race 5: $150,000 Miss Preakness Stakes 

1. Wicked Whisper (2)- Trained by Steven Asmussen
2. Ain't No Elmers (1) - Trained by W. Calhoun
3. Sound Machine (4), Trained by Saffie Joseph Jr.


Photo: Jerry Dzierwinski

Race 6: $250,000 The Dinner Party Stakes (G2)

1. Factor This (7)- Trained by Brad Cox
2. Somelikeithotbrown (2) - Trained by Michael Maker
3. Hembree (4), Trained by Michael Maker

Second win of the day for Jockey Florent Geroux!

Race 7: $200,000 Frank J. De Francis Memorial Dash Stakes - 6 Furlongs - 3 & Up

1. Laki (4)- Trained by Damon Dilodovici
2. Eastern Bay (3) - Trained by Claudio Gonzalez
3. Nitrous (8), Trained by Steven Asmussen

Scratches - Midtowncharlybrown, Stan The Man


Photo: Jim McCue

Race 8: $150,000 Laurel Futurity - 1 1/16 miles - 2 year olds

1. Catman (7) - Trained by Michael Maker
2. Wooten Asset (3) - Trained by H. Motion
3. Kidnapped (4) - Trained by John Servis


Photo: Jim McCue

Race 9: $100,000 James W. Murphy Stakes - 1 mile - 3 yrs old

1. Don Juan Kitten (10) - Trained by Danny Gargan
2. Bye Bye Melvin (13) - Trained by H. Motion
3. Reconvene (4) - Trained by Benjamin Perkins, Jr. 


Photo: Jim McCue

Race 10: $250,000 George E. Mitchell Black-Eyed Susan Stakes - 1 1/8 miles - 3 yr olds

1. Miss Marissa (9) - Trained by James Ryerson
2. Bonny South (5) - Trained by Brad Cox
3. Hopeful Growth (8) - Trained by Anthony Margotta Jr.


Photo: Jerry Dzierwinski

Race 11: $1,000,000 145th Preakness Stakes - 1 3/16 miles - 3 yr olds

1. Swiss Skydiver (4) - Trained by Kenneth McPeek
2. Authentic (9) - Trained by Bob Baffert
3. Jesus's Team (6) - Trained by Jose D'Angelo


Photo: Jerry Dzierwinski

Get today's full picks for all tracks and races at Guaranteed Tip Sheet.